Obec se nachází v Královéhradeckém kraji, přibližně 6 km od Nového Bydžova na soutoku řek Cidliny a Javorky, 34 km od krajského města Hradec Králové.
První písemné záznamy o obci jsou ze 13. století. V roce 1562 byly Smidary povýšeny na poddanské městečko a v roce 1961 se Smidary stávají střediskovou obcí.
Občanská vybavenost obce je na velmi dobré úrovni. Naleznete zde nové zrekonstruované zdravotní středisko s lékárnou, základní a mateřskou školu, knihovnu, poštu, sokolovnu, která je místním střediskem kulturního a sportovního života. V obci je také několik obchodů s potravinami a smíšeným zbožím.
Spojení mezi obcemi a většími městy zajišťuje jak autobusová, tak i vlaková doprava. Do budoucna obec plánuje propojení místních částí stezkami pro pěší a cyklisty.
Smidary jsou rodištěm spisovatele Jiřího Šotoly a prof. MUDr. Edwarda Babáka, který byl vynikajícím fyziologem, biologem a zakladatelem vysokého školství v Brně. Na místním hřbitově je pochován Karel Sudimír Šnajdr, který byl ve Smidarech v době národního obrození vrchnostenským úředníkem.
obec-smidary/historie/historicke-prameny/
V 60. letech 20. století postupně docházelo k připojování okolních vesnic. Katastr obce tvoří místní části - Červeněves, Chotělice, Křičov, Loučná Hora a Smidary.
Ve všech místních částech je základní technická infrastruktura (voda, elektřina, plyn, dešťová kanalizace). Ve Smidarech, Červeněvsi a Chotělicích je nově vybudovaná splašková kanalizace s napojením na čistírnu odpadních vod.
Nemalou zásluhu na rozvoji obce mají i četné neziskové organizace. Nalezneme zde nejen spolky s dlouhodobou historií (jako jsou dobrovolní hasiči, rybářské a chovatelské spolky, sportovní spolky), ale i mladší organizace (turistický spolek, okrašlovací spolek a spolky zabývající se pořádáním volnočasových aktivit zejména pro děti a mládež).
K 31. 12. 2023 měla obec celkem 1523 obyvatel.
(Smidary - 843, Chotělice - 278, Červeněves - 189, Loučná Hora - 114, Křičov - 99)
Červeněves
Obec leží jihovýchodně od Smidar. Leží na pravém břehu řeky Cidliny a částečně po levé straně státní silnice. Červeněves náležela již v 16. stol. ke statku smidarskému. Býval tu poplužní dvůr panství smidarského, dva hostince a opodál parní mlýn mlynáře Matyse.
zivot-v-obci/mistni-casti/cerveneves/
Chotělice
Severozápadně od Smidar po pravém břehu Cidliny se rozkládá obec Chotělice. Ve 14. století tu bývala tvrz s dvorem, vsí a mlýnem. Dominantu obce tvoří prostranný zámek hraběte Mensdorfa - Pouilly s pěkným parkem, který byl vystavěn v roce 1875 - dnes slouží jako Ústav sociální péče.
zivot-v-obci/mistni-casti/chotelice/
Křičov
Malá obec leží v kotlince jižně od Smidar. Bývala tu tvrz s dvorem poplužním. Smidarské panství o ves Křičov rozšířil v r. 1628 Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna.
zivot-v-obci/mistni-casti/kricov/
Loučná Hora
Loučná Hora se rozkládá na návrší severovýchodně od Smidar. Na sklonku 16. století ho připojila Kateřina Loková ze Silberštejna k panství smidarskému.
Nachází se zde dřevěný kostel sv. Jiří se zvonicí a dům s pečovatelskou službou pro seniory
zivot-v-obci/mistni-casti/loucna-hora/
Statistické údaje:
https://vdb.czso.cz/vdbvo2/faces/cs/index.jsf?page=profil-uzemi&uzemiprofil=31588&u=__VUZEMI__43__570869#
Letecké snímky:
Smidary

Červeněves

Chotělice

Křičov

Loučná Hora
